piątek, 24 kwietnia 2020

RUCH/SPORT

Wpływ ruchu na sprawność umysłową

Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie nie tylko na ciało, ale również na mózg - na koncentrację, percepcję, kreatywność. Ma ogromny wpływ na lepsze wyniki w szkole. Naukowo udowodniono, że ludzie, którzy częściej uprawiają sport, mają lepsze wyniki w testach pamięciowych.
Dzięki sprawności fizycznej, możemy zachować sprawność umysłową. Aktywności aerobowe mają wpływ na stan zdrowotny. Zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, cukrzycę. Sport ma również wpływ na samopoczucie, poprawia nastrój, polepsza się wydajność umysłowa oraz zdolność zapamiętywania. Obniżają się negatywne emocje i zaburzenia nastroju, dzięki serotoninie, która odpowiada za hormon szczęścia.

Sport jest ważnym elementem życia. Niezależnie od wieku, każdy może znaleźć dla siebie coś dobrego. Jazda na rowerze ma wpływ nie tylko na wytrzymałość mięśni, ale także poprawia samopoczucie. Bieganie dotlenia mózg, ale również ma wpływ na zmniejszenie stresu, a co istotne - nie wymaga sprzętu. Joga to ćwiczenia fizyczno-umysłowe, których celem jest rozluźnienie, relaks ciała i umysłu. Ten rodzaj sportu uspokaja, poprawia krążenie, łagodzi stres. Taniec jest dobry dla każdego, niezależnie od wieku. Ma wpływ na równowagę, elastyczność ciała, ale również wpływa na poznawanie nowych ludzi. Podobnie jak każdy sport - wytwarza endorfiny. Wspinaczka skałkowa rozwija mięśnie, koordynację, ale również pomaga się odstresować.

Czasami wystarczy tylko spacer - "Wielkie myśli rodzą się zawsze w trakcie pieszych spacerów." - Fryderyk Nietzsche
Fryderyk Nietzsche większość swoich przemyśleń tworzył podczas spacerów w samotności. W rozwijaniu się ważny jest styl życia prowadzony na co dzień. Warto ustalić plan działania i pamiętać o tym, by jak najwięcej korzystać ze świeżego powietrza, które oczyszcza umysł, pozwala zwolnić, ukoić myśli, pobudzić zmysły, by zjednoczyć ciało i umysł z otaczającym nas światem. Spacer pomaga sięgnąć do pokładów kreatywności. Dwóch naukowców z Uniwersytetu Stanforda, przeprowadziło badanie w 2014 roku, z którego wynika, że zwykły spacer podnosi poziom kreatywności o 60 procent.

Rozwojowi osobistemu i sprawności umysłowej sprzyja dobre samopoczucie, które często się pogarsza w natłoku zajęć i obowiązków. Spacery mają dobry wpływ zarówno na zdrowie psychiczne jak i fizyczne – zmniejszają ryzyko chorób serca, Alzheimera, cukrzycy. Pisarz i aktywista John Muir napisał w swoim eseju w 1901 roku takie słowa: „Tysiące ludzi wymęczonych cywilizacją, z nerwami na postronkach, powoli zaczyna sobie uświadamiać, że w górach mogą poczuć się jak w domu, że kontakt z dziką przyrodą jest im niezbędny, że górskie parki i rezerwaty to nie tylko źródło drewna i rzek zaopatrujących nas w wodę, ale również źródło życia.” Wszędzie warto szukać źródeł zdrowia, by poprawiać swoje samopoczucie, ponieważ ruch ma ogromny wpływ na nasze myślenie, koncentrację, pamięć, wyniki w nauce oraz życiu zawodowym.

„Mam dwóch lekarzy, pierwszym z nich jest moja lewa noga, a drugim prawa”. – G.M. Travelyan

DODATKOWE INFORMACJE

Polecamy ćwiczenia, które bardzo korzystnie wpływają na umysł (tak, tak, same sprawdziłyśmy!). Dzięki nim dużo lepiej i szybciej przyswajamy zadany materiał, czy osiągamy lepsze efekty pracy. Mało tego ćwiczenia dają nam energię na cały dzień!

Joga dla początkujących w domu - pani Małgorzata Mostowska tłumaczy ćwiczenia w bardzo przystępny sposób: JOGA

Zumba, którą można wykonywać także w domu! Warto spróbować Zumby z panią Katarzyną Pilecką: ZUMBA

Polecamy ćwiczyć przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. Zobaczysz wtedy efekty nie tylko w postaci oczyszczonego umysłu, ale także ciała.

Oprócz ćwiczeń Cardio, warto także wzmocnić mięśnie. Nie trzeba nawet wychodzić na siłownię - polecamy krótkie filmy z Mel B, dzięki której możemy poprawić nie tylko nasze samopoczucie i kondycję, ale także wysmuklić i wzmocnić całe ciało. Poniżej kilka moich ulubionych ćwiczeń:
https://youtu.be/KQ2HFjJAmC4
https://youtu.be/obl9OKV4z5Q
https://youtu.be/MeLwhOXrNiI
https://youtu.be/-t2-fg2wrQg

A teraz, gdy nadchodzi lato, to pogoda jest idealna, by przesiąść się z jazdy samochodem, komunikacją miejską na jazdę rowerem, hulajnogą lub długi spacer.






2 komentarze:

  1. Witam. Dużo czytałem ostatnio i szukałem w internecie, bo przez mój tryb życia odbija się to na inne jego dziedziny. Przyznam się,że zainspirowałem się nieco, ponieważ to fakt,że pora coś zmnienić,trochę poruszać się, zacząć trenować, bo ostatnio masz problemy z koncentracja. Kilka lat temu jak uprawiałem trochę sportu,to fakt że psychicznie też czułem się lepiej. Teraz tylko brakuje mi motywacji. Ale dzięki czytaniu takich artykułów jest ona coraz większa. Pozdrawiam :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dziękujemy za informację zwrotną.
    W najbliższych dniach zamieścimy na stronie dodatkowe informacje na poruszane przez nas tematy :)

    OdpowiedzUsuń