piątek, 24 kwietnia 2020

ŻYWIENIE

Świeżość umysłowa poprzez prawidłowe odżywianie


Odpowiednie odżywianie jest dobre nie tylko dla ciała, ale także dla umysłu. Nasz mózg reaguje na to, co jemy i pijemy. Nawet BARDZO! Spożywanie niektórych pokarmów może poprawić wydajność mózgu, usprawnić pamięć i procesy myślowe.
Bardzo istotne jest rozpoczęcie dnia od pełnowartościowego śniadania. Brak śniadania ogranicza możliwości uczenia się. Śniadanie może zwiększyć koncentrację i poprawić samopoczucie.Śniadanie powinno składać się z produktów zbożowych i mlecznych, świeżych owoców lub warzyw i napoju. Udział produktów zbożowych może obejmować chleb lub musli bez cukru. Oprócz tego w diecie nie powinno zabraknąć jajek podanych jako frittaty, omlety czy gotowane. Żółtko zawiera lecytynę a ona poprawia pamięć i przyspiesza wymianę informacji w mózgu. 

Najważniejszą podstawową zasadą jest picie wody! Dziennie powinno pić się co najmniej dwa litry wody. Gdy ciało jest odpowiednio nawodnione, dopływ krwi do mózgu jest prawidłowy i komórki nerwowe mogą się optymalnie „komunikować”. Picie jest najważniejszą rzeczą dla myślenia. Pragnienie sprawia, że organizm czuje się zmęczony, a dzięki wodzie bardziej czujny. Nawet przy braku zaledwie dwóch procentów płynów mamy pogorszoną pamięć krótkotrwałą i męczymy się. Bólom głowy, na które często narzekają uczniowie i studenci, często można zaradzić za pomocą szklanki wody. 

Odpowiednią dietą na poprawę wydajności umysłowej i procesów myślowych są ryby morskie, które należy zaplanować w swoim jadłospisem 2-3 razy w tygodniu. Są one źródłem tłuszczy nienasyconych omega-3, które odpowiadają za koncentrację i pamięć. 
Raz dziennie w menu powinna pojawić się porcja mięsa i 2-3 plasterki wędliny. Zawierają one witaminy z grupy B i PP a ich niedobór powoduje osłabienie pamięci oraz brak koncentracji. 
Niewłaściwa dieta i jedzenie dużo fast foodów lub słodyczy nie tylko prowadzi do nadwagi, ale również do cierpienia mózgu. Wydajność umysłowa spada i nie działa prawidłowo, ponieważ brakuje odpowiedniego paliwa. Niewystarczająca ilość zdrowych mikroelementów sprawia że zdolność koncentracji oraz sprawność fizyczna i psychiczna maleje. Mózg szybciej się męczy a to wszystko wpływa na wyniki w nauce. 

Dzieci spożywają niezdrowe jedzenie tonami, a my później dziwimy się, że mają słabe wyniki            w szkole. Jeśli dostarczasz mózgowi tylko połowę paliwa, nie dziw się, że działa tylko na pół gwizdka. Radzę wziąć te słowa na poważnie - twierdzi dr Edward F. Group
Nadmiar cukru upośledza zdolność mózgu oraz pogarsza zapamiętywanie. 

Jedzenie na lepsze myślenie

Oto kilka propozycji potraw szczególnie cennych dla wydajności umysłowej:
Awokado – ma wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3, które zwiększają przepływ krwi do mózgu.
Borówki – poprawiają ogólne możliwości umysłowe, zdolność uczenia się oraz usprawniają pamięć
Gorzka czekolada – Kakao jest źródłem flawonoidów, które usprawniają procesy myślowe oraz       poprawiają nastrój
Jajka – nasycone kwasy tłuszczowe w jajach zwiększają pamięć i poprawiają wydajność mózgu
Tłuste ryby – Kwasy tłuszczowe omega-3 obecne w rybach wspierają komunikację między   komórkami mózgu i zapewniają zdolność logicznego myślenia, koncentrację i pamięć. Poleca się łososia, śledzia a także makrele i sardynki
Orzechy – Dają mózgowi energię potrzebną do pracy z maksymalną wydajnością. Zwiększają   koncentrację i łagodzą nerwowość oraz stres.
Oliwki – dostarczają fenolowych przeciwutleniaczy i usprawniają dotlenienie mózgu
Przy odpowiednim odżywianiu możesz znacznie zwiększyć wydajność swojego mózgu. 

Od ciebie zależy poprawa wydajności twojego umysłu, więc dlaczego miałbyś tego nie robić?

DODATKOWE INFORMACJE

Poniższe linki przedstawią filmiki, w których jeszcze raz wytłumaczone jest jak bardzo duży wpływ mają pewne nawyki żywieniowe na pracę naszego umysłu:
https://www.youtube.com/watch?v=46lmAtMpraM
https://www.youtube.com/watch?v=BlbpFH2uBWE

A jak ktoś nie wie jak przyrządzić zdrowy, a zarazem smaczny posiłek, który będzie miał wpływ na pamięć i koncentrację, to wstawiamy do tego ciekawego bloga z wieloma przepisami, prowadzonego przez dietetyczkę Paulinę Styś-Nowak. Nam osobiście najbardziej spodobały się pomysły na śniadania: ZDROWE ODŻYWIANIE - BLOG

Poniżej przedstawiamy również 10 najlepszych przepisów na wspomaganie pracy umysłu: PRZEPISY 

Oprócz tego, polecamy przepisy na samodzielne przygotowanie soku, który znowu przywróci nam koncentrację i poprawi pamięć: PRZEPIS NA SOK

3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Można się sporo dowiedzieć. Bardzo interesujące podejście do tematu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ooo.. ciekawy temat. Podczas nauki zazwyczaj zajadam sie slodyczami. Daje mi to chwilowego 'kopa', ale faktycznie po krotkim czasie moja koncentracja spada. Dzieki za wskazowki. Na pewno z nich skorzystam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo dziękujemy za informacje zwrotne!

    OdpowiedzUsuń